Kvalitní řez stávajících ovocných stromů i správné zakoupení / výsadba / zatvarování nových je alfa omega celé rekultivace. Má své specifické požadavky na načasování í provedení a to podle druhů i odrůd ovocných či okrasných dřevin. Jinak se řeže jabloň, třešeň, švestka a hrušeň, nemluvě o rozdílech mezi odrůdami a podnožemi.
Řez rozeznáváme VÝCHOVNÝ, UDRŽOVACÍ, ZDRAVOTNÍ a ZMLAZOVACÍ. zatímco první dva patří k běžné každoroční "údržbě", ke zmlazovacímu řezu přistupujeme po dlouhé době a spíše výjimečně. Výchovný řez provádíme u mladých stromků.
Speciální kategorie je řez ZÁCHRANNÝ, kdy se snažíme prodloužit život přestárlému, zanedbanému, nemocnému stromu. Provádíme ho ve chvíli, kdy potřebujeme získat mezičas k vysazení a zapěstování náhrady, nebo se nechceme z nějakého dalšího důvodu stromu vzdát. Např. třešně a jabloně na starých podnožích jsou schopné růst a plodit ještě dlouhá léta s výrazným poškozením. Vždy se jedná trochu o sázku do loterie, ale většinou to vyjde - všechno chce žít, když to alespoň trochu jde. S ohledem na postupné mizení klasické zimy s mrazy pod -10°C a sněhovou pokrývkou alespoň na měsíc; a tropickým létem a suchem začínajícím často už koncem května se výrazně mění doba vhodná pro provedení řezu dřevin - časným nástupem jara (teploty okolo 20°C v březnu) se zkracuje vhodný čas pro provedení udržovacího, výchovného a zmlazovacího řezu, všeobecně řezu na živém dřevě. Proto je třeba vše dopředu naplánovat a hlavně - PROVÉST VČAS a VE VHODNOU DOBU.
Takže vzpomenout si v plném květu - a hele, ono je tu jaro - je POZDĚ. Dříve začínaly ovocné stromy (třešeń) kvést cca 15-30/4; v posledních letech to bývá o 14-20 dní dříve.